niedziela, 15 września 2013

Fizjologia/budowa/cykl życia rzęs naturalnych

Troszkę terminologii, bez której dochodzi często do nieporozumień na linii stylistka - klientka

Rzęsy (łac.Cilia) to włoski występujące na powiekach u ludzi i ssaków. Ich żywotność wynosi około 90 dni. Najważniejsze ich zadanie to ochrona oczu przed brudem i kurzem. Cykl życia rzęs dzieli się na trzy fazy: anagen, katagen oraz telogen.

  1. Anagen - to faza aktywnego wzrostu włosa. Komórki w mieszku włosowym dzieląc się intensywnie, przesuwane są do góry tworząc włos. Faza ta trwa około 2-3 tygodni. Rzęsy w fazie wzrostu powinny być pominięte przez stylistkę podczas zabiegu, gdyż są zbyt słabe aby udźwignąć ciężar rzęsy sztucznej oraz kleju. 
  2. Katagen - jest to faza przejściowa, podczas której w mieszku włosowym komórki zrogowaciałe oddzielają się od pozostałych tworząc zgrubiałą kolbę. Na tym etapie rzęsa jest już w pełni wykształcona i można do niej doczepiać sztuczne rzęski. Faza ta trwa około 2-3 tygodni. 
  3. Telogen - jest fazą spoczynku rzęsy i powolnego jej obumierania. Komórki w mieszku włosowym się oddzielają, a rzęsa wypada kiedy zostanie wypchnięta przez nowo wytwarzaną rzęskę. Faza spoczynku trwa około 60 dni.

Dlatego zawsze rzęsy naturalne wypadały, wypadają i wypadać będą. Bez względu na to czy wykonujemy zabieg przedłużania rzęs czy też nie. Panika po zabiegu, kiedy widzimy że z rzęsą sztuczną wypadła nam nasza jest zupełnie niepotrzebna. 
W dodatku cykl wymiany rzęs jest zmienny, (uzależniony np. od stanu zdrowia, zaburzeń hormonalnych lub po prostu niedoborów witaminowych) i może być różny w poszczególnych miesiącach.

Ja zawsze klientkom powtarzam: "Nie trzeba się martwić wypadaniem rzęs, to tylko ich naturalna wymiana. Gdyby nie rosły nam nowe, to na czym by robiono uzupełnienie ? :)"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz